ישוב
סוג הדירה
חווית המגורים
מס' חדרים
איפוס
חיפוש דירה
חיפוש דירה
The Magazine

האם השינויים בשוק הנדל"ן ישפיעו על מחירי הדירות?

בחודשים האחרונים, עם התייקרות המשכנתאות והירידה בקצב המכירות של הדירות החדשות, עולה השאלה האם אירועים אלה ימתנו את עליות המחירים שמאפיינות את השוק זה למעלה מעשור. להלן דעתנו בעניין.

על פי נתונים שפירסם בחודש שעבר בנק ישראל, סכום המשכנתא הממוצעת שנתנו הבנקים לציבור בחודש יוני ירד בשיעור של כ-0.7% לעומת חודש מאי, ל-988 אלף שקל. זוהי ירידה ראשונה של סכום המשכנתא הממוצעת מאז נובמבר 2021, והיא באה במקביל לעלייה של כ-1% בריבית על המשכנתאות, וכאמור גם לירידה במספר הדירות הנמכרות בחודשים האחרונים.

ניתוח אנליטי של נתונים
התמונה להמחשה בלבד

חשוב להבין כי המשכנתאות הניטלות על ידי משקי בית פרטיים הן המנוע העיקרי לעליית מחירי הדירות בשנים האחרונות. כך למשל, מנתוני בנק ישראל עולה שמאז ינואר 2020, ערב הופעתה של מגפת הקורונה, עלה סכום המשכנתא הממוצעת שלקחו רוכשי הדירות בשיעור של 39%.

נכון להיום, האירועים האחרונים לא שינו את מגמת עליות המחירים בשוק הנדל"ן, ולפי הערכות של רוב המומחים בשוק, הירידה בסכום המשכנתא הממוצעת אף אינה מבשרת בהכרח על תוצאה עתידית כזו.

 

אנו ב-ICR שותפים להערכה זו, המתבססת על מגמות גלובליות כמו גם על נתונים ייחודיים לשוק הנדל"ן הישראלי, בהם מחסור חריף בדירות מגורים לעומת גידול דמוגרפי עקבי, משכי תכנון ארוכים וביורוקרטיה מעכבת, מיצוי הקרקעות הזמינות לבנייה באזורי הביקוש, עלייתם החדה של מחירי השכירות – בשיעור גבוה יותר מאשר עליית מחירי הנדל"ן, ועוד.

גם התיקון האחרון לחוק המכר, שצימצם את הצמדת מחירי הדירות למדד תשומות הבנייה, סביר כי יגרום לייקור מסוים במחירי הדירות – של כחצי אחוז, אם להסתמך על דבריהם של חלק מהקבלנים בתקשורת.

 

כל הסימנים תומכים בעליות

תשובתנו לשאלה שבתחילת מאמר זה היא אם כן שלילית: אף אם ההצטננות בשוק המשכנתאות תימשך ותחריף, והדחף של הציבור הישראלי ליטול סיכונים יירד לתקופה מסוימת, הסיכוי שהדבר ישפיע על מחירי הנדל"ן קטן מאוד, ורוב הסיכויים שיקרה בדיוק ההיפך: מחירי הדירות יוסיפו לעלות בשנים הקרובות.

לאור זאת, אנו מאמינים כי ההחלטה הנכונה כיום, לכל משק בית שטרם עשה זאת, היא לפעול למען עצמאות כלכלית בדרך הישנה והטובה – רכישת בית בבעלות מלאה. אנו מצידנו מקפידים כי כל הפרויקטים שלנו ייתמכו בסביבות מגורים חיוניות ואטרקטיביות, שיעודדו עליית ערך מתחמית גם בעתות שבהן השוק מתקרר.

לפרטים אודות הפרויקטים המשווקים על ידינו השאירו פרטים למטה, ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם.

האינסטגרם שלנו

ירושלים של זהב, של נדל”ן ושל תקווה. ❤️
ביום ירושלים, אנחנו ב-ICR גאים להיות חלק מתנופת הבנייה המרשימה בבירה, עם פרויקטים חדשים ופורצי דרך, בניהם גם פרויקט PASTORAL המרגש במבואות שכונת עין כרם הציורית.
פרק חדש באוויר!
מוזמנים להכיר את משרד הפרסום Y360, ולשמוע קצת יותר על החשיבה, האסטרטגיה והתהליכים שמאחורי הפקות ומהלכי התוכן שלנו
❤️
ביום העצמאות ה76 למדינה,
כולנו מסתכלים השמיימה ומייחלים לדבר אחד. 💙🎗️
#bringthemhome
עם בואו של חג האביב, אנו ב-ICR מביטים קדימה בתקווה זהירה.
למרות האתגרים הניצבים בפנינו, אנו מאמינים שתמיד יש מקום לצמיחה ולהתחדשות.

מאחלים לכל עם ישראל חג אביב של התחדשות והתחזקות, ומי ייתן וחטופינו ישובו אל בתיהם במהרה
משפחת ICR
חג הפסח בפתח, ואיתו רוח של שינוי והתחדשות בכל הקשור לעיצוב הבית שלנו, אז יצאנו לפגוש את ויה ארקדיה מקבוצת נגב לשיחה על הטרנדים והחידושים בעולמות העיצוב בשנת 2024. 
צפייה מהנה