ישוב
סוג הדירה
חווית המגורים
מס' חדרים
איפוס
חיפוש דירה
חיפוש דירה
The Magazine

האם השינויים בשוק הנדל"ן ישפיעו על מחירי הדירות?

בחודשים האחרונים, עם התייקרות המשכנתאות והירידה בקצב המכירות של הדירות החדשות, עולה השאלה האם אירועים אלה ימתנו את עליות המחירים שמאפיינות את השוק זה למעלה מעשור. להלן דעתנו בעניין.

על פי נתונים שפירסם בחודש שעבר בנק ישראל, סכום המשכנתא הממוצעת שנתנו הבנקים לציבור בחודש יוני ירד בשיעור של כ-0.7% לעומת חודש מאי, ל-988 אלף שקל. זוהי ירידה ראשונה של סכום המשכנתא הממוצעת מאז נובמבר 2021, והיא באה במקביל לעלייה של כ-1% בריבית על המשכנתאות, וכאמור גם לירידה במספר הדירות הנמכרות בחודשים האחרונים.

ניתוח אנליטי של נתונים
התמונה להמחשה בלבד

חשוב להבין כי המשכנתאות הניטלות על ידי משקי בית פרטיים הן המנוע העיקרי לעליית מחירי הדירות בשנים האחרונות. כך למשל, מנתוני בנק ישראל עולה שמאז ינואר 2020, ערב הופעתה של מגפת הקורונה, עלה סכום המשכנתא הממוצעת שלקחו רוכשי הדירות בשיעור של 39%.

נכון להיום, האירועים האחרונים לא שינו את מגמת עליות המחירים בשוק הנדל"ן, ולפי הערכות של רוב המומחים בשוק, הירידה בסכום המשכנתא הממוצעת אף אינה מבשרת בהכרח על תוצאה עתידית כזו.

 

אנו ב-ICR שותפים להערכה זו, המתבססת על מגמות גלובליות כמו גם על נתונים ייחודיים לשוק הנדל"ן הישראלי, בהם מחסור חריף בדירות מגורים לעומת גידול דמוגרפי עקבי, משכי תכנון ארוכים וביורוקרטיה מעכבת, מיצוי הקרקעות הזמינות לבנייה באזורי הביקוש, עלייתם החדה של מחירי השכירות – בשיעור גבוה יותר מאשר עליית מחירי הנדל"ן, ועוד.

גם התיקון האחרון לחוק המכר, שצימצם את הצמדת מחירי הדירות למדד תשומות הבנייה, סביר כי יגרום לייקור מסוים במחירי הדירות – של כחצי אחוז, אם להסתמך על דבריהם של חלק מהקבלנים בתקשורת.

 

כל הסימנים תומכים בעליות

תשובתנו לשאלה שבתחילת מאמר זה היא אם כן שלילית: אף אם ההצטננות בשוק המשכנתאות תימשך ותחריף, והדחף של הציבור הישראלי ליטול סיכונים יירד לתקופה מסוימת, הסיכוי שהדבר ישפיע על מחירי הנדל"ן קטן מאוד, ורוב הסיכויים שיקרה בדיוק ההיפך: מחירי הדירות יוסיפו לעלות בשנים הקרובות.

לאור זאת, אנו מאמינים כי ההחלטה הנכונה כיום, לכל משק בית שטרם עשה זאת, היא לפעול למען עצמאות כלכלית בדרך הישנה והטובה – רכישת בית בבעלות מלאה. אנו מצידנו מקפידים כי כל הפרויקטים שלנו ייתמכו בסביבות מגורים חיוניות ואטרקטיביות, שיעודדו עליית ערך מתחמית גם בעתות שבהן השוק מתקרר.

לפרטים אודות הפרויקטים המשווקים על ידינו השאירו פרטים למטה, ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם.

האינסטגרם שלנו

חוזרים ליוקרה השקטה, לחיבור לטבע.
אירחנו את האדריכל המוביל רואי דויד לשיחה על איך יוצרים חללים ומרחבים שנועדו
לבניית קהילה חזקה באיב - פארק צפון, בין רמת השרון לתל אביב, פרוייקט המציע חווית חיים אקסקלוסיבית לאניני טעם היודעים להעריך איכות ברמה אחרת.
לינק לפרק המלא עכשיו בביו
מאות משפחות צעירות כבר התאהבו בשכונת פארק צפון (שלב א) בניצוחה של האדריכלית קיקה ברהאז
ועכשיו, ממשיכים לשלב הבא! 
איב - פארק צפון, בין רמת השרון לתל אביב, פרוייקט שתוכנן על ידי רפאל דה לפונטן המציע חווית חיים אקסקלוסיבית לאניני טעם היודעים להעריך איכות ברמה אחרת.
לינק לפרק המלא עכשיו בביו 🙏🏼
חווית מגורים לאניני טעם כבר אמרנו?
#eve_north_park
מרגש כל פעם מחדש!
גאים להשיק את EVE PARK NORTH, בין תל אביב לרמת השרון, עוצב כמתחם מגורים יוצא דופן בנוף המקומי. 
חווית חיים אקסקלוסיבית לאניני טעם היודעים להעריך איכות ברמה אחרת.
מחיי קהילה עשירים ומגוון מתחמי לייפסטייל השמורים רק לכם: בריכות הצופות לנוף, מתחם כושר, סטודיו ליוגה, חלל ילדים
קסום, חדרי מוזיקה, גיימינג וקולנוע, מטבח פתוח, לאונג’ מסוגנן ומתחם עבודה משותף.
“אנחנו מתכננים שכונות להולכים ברגל, לא
לנוסעים באוטו”
קיקה בראז ורפאל דה לפונטן על הפילוסופיה
מאחורי תיכנון השכונות בעידן החדש
לינק לפרק המלא עכשיו בביו 🫶🏼
"יש האטה והזדמנויות בשוק הנדלן"
לפני המלחמה ישבנו עם אסף עזרא, מנכל מיטב מימון לשיחה מרתקת על מימון חוץ בנקאי בתקופה
שכזאת, יחד ננסה לנתח מה קורה עם עליית הריביות, איך גורמים אחרים
בשוק משפיעים על המחירים ומה הם היתרונות של מימון חוץ בנקאי?

לינק לפרק המלא עכשיו בביו 🔗